دپارتمان های آموزشی

دپارتمان های آموزشی کاشانه هنر

دپارتمان های آموزشی این موسسه که براساس تجربیات موسسین آن از تحصیل در دانشگاه‌های برتر هنری در تهران برآمده است، در پی ایجاد راهی برای شکوفایی استعدادها و قابلیت های دانشجویان در گرایش های مختلف هنری می‌باشد. از آنجایی که تحصیل دانشگاهی در ایران تماماً توسط ساختارهای دولتی برنامه‌ریزی و اجرا می‌شود، نتوانسته با رویکردهای نوین آموزشی، بخصوص هنری، همگام شود و باعث شده تا رفته رفته ناکارآمد شود. از این جهت دانشجویانی که در دانشگاه های ایران، بخصوص در این رشته‌ها تحصیل می‌کنند، عمدتا از این موضوع رنج می برند که در ازای مدت زمان تحصیل دانشگاهی نتیجه قابل ملاحظه ای کسب ننموده‌اند.

لذا موسسان کاشانه هنر ابتدا برآن شدند تا با ارائه راهکارهای آموزشی و پژوهشی مناسب در‌برابر این سیستم دانشگاهی ناکار‌آمد و با جلوگیری از تکرار ضعف‌های آن و بهره برداری از نقاط قوت و ثمربخش آن، راهی به سوی جبران مشکلات این سیستم فراهم سازند تا دانشجویان به کمک آن در پایان تحصیلات دانشگاهی خود از موقعیت بهتری برخوردار گردند.

دوره های بلند مدت

بدین ترتیب کاشانه هنر با برگزاری لِکچرها، وُرک‌شاپ‌ها و دوره‌های کوتاه مدت (سه ماهه) مختلف در رشته‌های

  • طراحی و نقاشی ،
  • تصویرسازی ،
  • مجسمه سازی ،
  • نقد هنری و فلسفه هنر

زمینه معرفی و شکل‌گیری تعامل بین تجربیات متفاوت را فراهم آورد.

بدین ترتیب این موسسه توانست آنچه که در محیط های دانشگاهی ایران امکان پذیر نبود را محقق سازد.

با پیشرفت‌های حاصل شده از برنامه ها و استقبال مخاطبان، کاشانه هنر گام بعدی را در اجرای برنامه‌های خود شناسایی کرد. در این مرحله این موسسه قصد کرد با برنامه ریزی دوره های میان مدت (یک ساله)، هنرجویانی را آموزش دهد که یا به طور کلی از تحصیل دانشگاهی خود راضی نبوده‌اند و یا در رشته‌ای غیر مرتبط تحصیل کرده‌اند.این دوره‌ها به گونه‌ای طراحی شدند که افراد علاقمند و مستعد بتوانند بواسطه‌ی مجموعه‌ای از مباحث پایه و کارگاهی در اجرای سفارش‌های ساده توانمند شوند. بدین ترتیب کاشانه هنر توانست انتظارات دانشجویانی را برآورده سازد که یا از تحصیل دانشگاهی خود مایوس شده بودند و یا مجبور بودند برای کسب این نتایج حداقل بیش از دوسال در دانشگاه‌ها وقت خود را صرف تحصیل کنند، که البته ابراساس تجربه احتمال نتیجه گرفتن از آن بسیار کم بود.

از این رو فکالتی “دیزاین” با رشته‌های “طراحی گرافیک”، “طراحی لباس” و “طراحی طلا و جواهرات” شروع به کار نمود.