آشنایی با کنکور هنر 98

آشنایی با کنکور هنر

گروه آزمایشی هنر جزء گروه هایی است که داوطلبان همه گروه های آزمایشی ( علوم ریاضی ، علوم انسانی و علوم تجربی ) می توانند در کنکور آن شرکت کنند . تعداد زیادی از دانش آموزان به دلیل علاقه یا تغییر رشته تحصیلی در کنکور هنر شرکت می کنند.

برخلاف تصور بعضی افراد قبولی در کنکور سراسری هنر 98 کاری دشوار است که فقط علاقه زیاد و مطالعه دقیق موجب موفقیت در این عرصه می شود . این گروه از تنوع رشته ی کمتری نسبت به سایر گروه ها برخوردار است . گروه آزمایشی هنر تفاوتی اساسی با سایر گروه های آزمایشی دارد . این تفاوت دو مرحله ای بودن کنکور هنر در بیشتر رشته ها است . یعنی بعضی از رشته های هنر علاوه بر آزمون تستی دارای آزمون عملی ( یا مصاحبه ) هم هستند . از رشته های پرمتقاضی این گروه آزمایشی می توان به سینما ، عکاسی ، چاپ ، صنایع دستی و مرمت و احیاء بناهای تاریخی اشاره کرد .
در ادامه به بررسی ثبت نام ، شرایط ، منابع ، دروس عمومی و دروس اختصاصی ، بررسی سوالات و برنامه ریزی کنکور سراسری هنر می پردازیم .

ثبت نام در کنکور هنر

ثبت نام کنکور سراسری هنر 98

در زمان نگارش این مقاله هنوز زمان دقیق ثبت نام کنکور سراسری هنر 98 مشخص نشده است اما طبق روال سال های گذشته احتمالا ثبت نام کنکور هنر در بهمن ماه امکان پذیر است. داوطلبان در منوی سمت راست وب سایت سازمان سنجش با انتخاب خرید کارت اعتباری ، می توانند کارت ( کارت های ) اعتباری مورد نیاز خود را با توجه به تعداد کنکور هایی که قصد شرکت در آن را دارند خریداری کنند . در هنگام ثبت نام وارد کردن اطلاعات شخصی ( نام ، نام خانوادگی ، آدرس ، کد پستی و … ) و اطلاعات تحصیلی ( معدل دیپلم ، معدل پیش دانشگاهی و … ) فرد الزامی می باشد . در تاریخ اعلام شده توسط سازمان سنجش داوطلبان باید نسبت به دریافت کارت ورود به جلسه کنکور سراسری اقدام کنند .

معمولا بعد از اتمام زمان ثبت نام مهلت مجددی برای جاماندگان ثبت نام تعیین می شود تا بتوانند در کنکور سراسری 98 ثبت نام کنند . در نهایت پس از اتمام مراحل ثبت نام سیستم یک کد رهگیری به داوطلب می دهد که نگه داری آن تا پایان اعلام نتایج و انتخاب رشته کنکور هنر 98 مورد نیاز است .

شرایط ثبت نام کنکور سراسری هنر 98

هر داوطلب برای ثبت نام کنکور سراسری هنر 98  باید دارای شرایط عمومی و شرایط اختصاصی باشند . از مهم ترین شرایط عمومی می توان به اعتقاد به یکی از ادیان رسمی کشور و نظام جمهوری اسلامی اشاره کرد . همچنین از مهم ترین شرایط اختصاصی می توان دارا بودن مدرک دیپلم دبیرستان و مدرک پیش دانشگاهی را نام برد . نیازی به یکسان بودن گروه آزمایشی این دو مدرک نمی باشد و دانش آموزان با هر مدرکی می توانند در این گروه آزمایشی کنکور دهند . داوطلبانی که دارای مدرک کاردانی ( فوق دیپلم ) هستند نیز می توانند در این آزمون شرکت کنند .

آزمون عملی کنکور سراسری هنر 98

متمرکز و نیمه متمرکز!

کدرشته محل های ارائه شده در کنکور هنر 98 به دو دسته ی رشته های متمرکز و نیمه متمرکز ( با آزمون عملی و مصاحبه ) تقسیم می شوند .
رشته های متمرکز رشته هایی هستند که پذیرش صرفاً با رتبه داوطلب صورت می گیرد و آزمون عملی یا مصاحبه ندارد . مانند سینما ، صنایع دستی، چاپ و … اما رشته های نیمه متمرکز رشته هایی هستند که علاوه بر رتبه ، آزمون عملی یا مصاحبه نیز در پذیرش تاثیر گذار است . در مصاحبه ، داوطلب باید به داوران ثابت کند که توانایی تحصیل در رشته مورد علاقه اش را دارد . رشته های نیمه متمرکز مانند : گرافیک ، طراحی صنعتی ،مجسمه سازی ، نقاشی ، ادبیات نمایشی و… آزمون عملی دارند .

داوطلبانی از گروه هنر می توانند برای شرکت در آزمون عملی شرکت کنند که در زمان پرینت کارت شرکت در کنکور سراسری علاقه مندی خود را برای شرکت در رشته های دارای آزمون عملی اعلام کنند ، همچنین داوطلبان باید در بازه زمانی مشخص شده نسبت به پرداخت هزینه آزمون عملی و مصاحبه حضوری اقدام کنند .

اگر دانش آموزی در انتخاب رشته ی کنکور سراسری خود هم از بین کدرشته محل های متمرکز و هم از بین کدرشته محل های نیمه متمرکز انتخاب کرده باشد ، باید در صورت قبولی در کدرشته محل متمرکز ، به دانشگاه مراجعه و ثبت نام کند و منتظر جواب نهایی آزمون باشد . گزینش نهایی بر اساس نمره کسب شده در کنکور به همراه نتایج مرحله دوم صورت می پذیرد . دانش آموزانی که در کدرشته محل های نیمه متمرکز قبول می شوند می توانند از بهمن ماه همان سال شروع به تحصیل کنند .

مهم

اگر داوطلبی در جلسه مصاحبه یا آزمون عملی رشته های نیمه متمرکز شرکت نکند ، می تواند در رشته ی متمرکزی که پذیرفته شده است ادامه تحصیل دهد اما در صورتی که در جلسه مصاحبه یا آزمون عملی شرکت کند و بعد از قبولی در رشته نیمه متمرکز قصد انصراف از تحصیل در رشته نیمه متمرکز را داشته باشد ، امکان تحصیل در رشته متمرکز پذیرفته شده را ندارد و محروم می شود .

شایان ذکر است که آزمون عملی رشته‌ های تحصیلی ادبیات نمایشی ، مجسمه‌ سازی ، موسیقی ایرانی و جهانی ، کتابت و نگارگری ، آهنگسازی ، بازیگری ( کارگردانی ) ، طراحی صحنه ، نمایش عروسکی و عکاسی منحصراً در شهر تهران برگزار خواهد شد .

دروس عمومی و اختصاصی کنکور سراسری هنر 98

سوالات عمومی کنکور سراسری هنر 98از دروس ادبیات فارسی ، زبان عربی ، معارف اسلامی ( دین و زندگی ) و زبان خارجی طرح می شوند . در ادامه به ضرایب آن ها اشاره می کنیم :

 

مواد آزمون عمومی و ضرایب آن برای تمامی گروه های آزمایشی در کنکور 98
مواد امتحانیضرایب
زبان و ادبیات فارسی4
زبان عربی2
فرهنگ و معارف اسلامی3
زبان خارجه2

اگر داوطلب اقلیت های مذهبی قصد پاسخ دهی به سوالات معارف غیراسلام ( کلیمی ، زرتشتی و مسیحی ) به جای معارف اسلامی ( دین و زندگی ) را دارد ، می توانند با علامت زدن گزینه مربوط به آن در هنگام ثبت نام اینترنتی ، به سوالات آن پاسخ دهد .
داوطلبان کنکور 98 می توانند در حین ثبت نام اینترنتی ، یکی از زبان های روسی ، آلمانی ، فرانسوی و ایتالیایی را به جای زبان انگلیسی انتخاب کنند . این زبان باید با زبان درس اختصاصی یکی باشد .
سوالات اختصاصی کنکور هنر 98 با توجه به هر زیرگروه دارای ضریب خاصی هستند که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم :

مواد آزمون اختصاصی و ضرایب آن برای گروه آزمایشی هنر در کنکور 98
مواد امتحانیضرایب دروس به تفکیک زیرگروه‌های آزمایشی
زیرگروه 1زیرگروه 2زیرگروه 3زیرگروه 4زیرگروه 5
 درک عمومی هنر43333
 درک عمومی ریاضی- فیزیک13111
 ترسیم فنی12211
 خلاقیت تصویری و تجسمی44221
 خلاقیت نمایشی11141
 خلاقیت موسیقی11114
خواص مواد11111

امتحان عملی برای رشته‌های نیمه متمرکز نیز دارای ضرایب خاصی هستند که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم :

ضرایب امتحان عملی برای رشته‌های نیمه متمرکز گرایش هنر
نام رشتهضرایب
ارتباط تصویری، نقاشی، هنرهای تجسمی و طراحی پارچه و طراحی لباس4
مجسمه‌سازی4
طراحی صنعتی4
نمایش4
ساز ایرانی، ساز جهانی و موسیقی نظامی6
آهنگسازی4

کنکور هنر شامل پنج زیر گروه است. در هر کدام از این زیر گروه ها ، دروس مشخصی از اهمیت بیشتری برخوردار است که با توجه به رشته مورد علاقه داوطلب باید مورد توجه قرار بگیرد.

در زیر رشته های مربوط به هر زیرگروه را ذکر کرده ایم

:

زیرگروه‌های آزمایشیمجموعه رشته‌هایی که دروس امتحانی آن‌ها دارای ضرایب یکسان می‌باشند
زیرگروه 1ارتباط تصویری، چاپ، صنایع دستی، طراحی پارچه، طراحی لباس، عکاسی، کاردانی آموزش‌ هنرهای تجسمی، کاردانی علمی‌‌کاربردی عکاسی خبری، کاردانی علمی‌کاربردی فرش دستباف، کاردانی علمی‌کاربردی گرافیک، کاردانی هنرهای تجسمی، کاردانی هنرهای سنتی، کارشناسی فرش، کتابت و نگارگری، مجسمه‌سازی، نقاشی، هنرهای تجسمی، هنرهای صناعی.
زیرگروه 2باستان‌شناسی، طراحی صنعتی، علوم اجتماعی (گرایش امنیت ملی)، علوم سیاسی (گرایش‌های امنیت ملی و مطالعات امنیتی)، کاردانی صنایع دستی، کاردانی علمی‌کاربردی طراحی صنعتی، مدیریت فرهنگی‌ هنری، مرمت و احیای بناهای تاریخی، هنر اسلامی.
زیرگروه 3کاردانی باستان‌شناسی، کاردانی حفاظت و مرمت آثار تاریخی، کاردانی حفاظت و مرمت بناهای تاریخی، کاردانی راهنمای موز‌ه‌ها و بناهای تاریخی، کاردانی موزه‌داری، مردم‌شناسی، مرمت آثار تاریخی، موزه‌داری.
زیرگروه 4تلویزیون و هنرهای دیجیتالی، تولید سیما، سینما، کاردانی هنرهای نمایشی، کارگردانی تلویزیون، نمایش.
زیرگروه 5موسیقی نظامی، نوازندگی موسیقی ایران، نوازندگی موسیقی جهانی.

درصد دروس ذکر شده بالا در کارنامه اولیه ذکر می شود و داوطلبان می توانند درصد های خود را مشاهده نمایند . کارنامه قسمت های مختلفی دارد که اطلاع از همه قسمت های آن ضروری می باشد .

بررسی سوالات کنکور سراسری هنر 98

دفترچه عمومی شامل 100 تست 4 گزینه ای می باشد .  مدت زمان پاسخ گویی به سوالات این دفترچه 75 دقیقه می باشد .

 

اطلاعات دفترچه عمومی کنکور سراسری 98 
نام درسشماره سوالاتمدت زمان پاسخگویی
زبان و ادبیات فارسی1 تا 2518 دقیقه
زبان عربی26 تا 5020 دقیقه
فرهنگ و معارف اسلامی51 تا 7517 دقیقه
زبان انگلیسی76 تا 10020 دقیقه

دفترچه اختصاصی شامل 160 تست 4 گزینه ای می باشد .  مدت زمان پاسخ گویی به سوالات این دفترچه 165 دقیقه می باشد .

اطلاعات دفترچه اختصاصی کنکور سراسری هنر 98 
نام درسشماره سوالاتمدت زمان پاسخگویی
درک عمومی هنر101 تا 13025 دقیقه
درک عمومی ریاضی – فیزیک131 تا 16040 دقیقه
ترسیم فنی161 تا 18026 دقیقه
خلاقیت تصویری و تجسمی181 تا 20024 دقیقه
خلاقیت نمایشی201 تا 22013 دقیقه
خلاقیت موسیقی221 تا 24020 دقیقه
خواص مواد241 تا 26017 دقیقه

در کل 260  تست در کنکور سراسری هنر 98 وجود دارد و مدت زمان کل کنکور 4 ساعت می باشد . نکته قابل توجه این است که به ازای هر 3 جواب ناصحیح یک جواب صحیح از بین می رود .

برنامه ریزی کنکور سراسری هنر 98

بررسی های مختلف درباره سوالات کنکور سراسری هنر در سال گذشته نشان می دهد که سوالات نسبت به سال های قبل مفهومی تر شده است . این به آن مفهوم است که داوطلبان گروه آزمایشی هنر نیازمند مطالعه دقیق تر و برنامه ریزی صحیح برای قبول شدن در کنکور هستند . داوطلبان باید بعد از آشنایی با منابع کنکور سراسری هنر 98 نسبت به برنامه ریزی صحیح اقدام کنند و با پشتکار در راه رسیدن به هدف خود تلاش کنند . اگر دانش آموز سال سوم دبیرستان هستید که این مقاله را مطالعه می کنید نباید از تاثیر معدل در کنکور غافل شوید ، هرچند تاثیر معدل در کنکور 98 به صورت تاثیر مثبت می باشد .به داوطلبانی که قصد برنامه ریزی اصولی دارند ، توصیه می شود با مشاوران مرکز کاشانه هنر از طریق برنامه مشاوره تحصیلی در ارتباط باشند تا بتوانند نحوه مطالعه صحیح کنکور سراسری را از طریق یک برنامه ریزی صحیح بیاموزند .

 

 

 

 

 

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه