چگونه خلاقیت تصویری را بخوانیم؟

بررسی درس خلاقیت تصویری در کنکور هنر:

خلاقیت تصویری در تمامی زیرگروه های کنکور هنر ضریب بالایی دارد. در نتیجه کسب درصدی قابل قبول در درس خلاقیت تصویری برای قبولی در زیرگروه های مختلف کنکور هنر ضروری به نظر می رسد. به همین در این مطلب به معرفی این درس و روش مطالعه آن می پیردازیم.

ضریب این درس در کنکور هنر:

ضریب این درس  را در زیرگروه های مختلف کنکور هنر در جدول زیر آمده است. همانطور که می بینید درس خلاقیت تصویری در دو زیر گروه 1 و 2 بیشترین ضریب را دارد.

54321زیرگروه
 

1

 

2

 

2

 

4

 

4

ضریب درس خلاقیت تصویری

خلاقیت تصویری

این درس 20 تست از دفترچه کنکور هنر را به خود اختصاص می دهد و پس از درس درک عمومی هنر، دومین درس اختصاصی مهم هنر محسوب می شود. مخصوصا برای داوطلبانی که رشته ی انتخابی آنها جزو رشته های تجسمی است.

تعداد قابل توجهی از سوالات این درس از منابع آزاد کنکور هنر طرح می شود و اکثر سوالات این درس به صورت تصویری و مفهومی است. به طور مثال در صورت سوال تصویری داده می شود و موضوع سوال درباره ی یکی از ویژگی های بصری آن تصویر است. به همین علت تنوع سوالات در  درس خلاقیت تصویری بالاست.

علاوه بر این با توجه به میانگین درس خلاقیت تصویری در کنکور سراسری 98 که 3.7 درصد بوده است، به این نتیجه می رسیم داوطلبان بسیاری در این درس درصد خوبی کسب نمی کنند. البته بالاترین درصد کسب شده درس خلاقیت تصویری در سال گذشته، 61.3 درصد بوده است.

 

کلاس های جمع بندی ونکته وتست کنکورهنر 1400

پک مشاوره ویژه برای کسانی که تصمیم به شروع دارند،کسانی که وضعیت مناسبی در آزمون های خود کسب نکرده اند،برنامه  ریزی هفتگی تا کنکور برای رسیدن به وضعیت وهدف ایده آل توسط سرکار خانم شاهمرادی مشاور بخش کارشناسی کاشانه هنر صورت می گیرد.
خلاقیت تصویری توجه به مفاهیم تصاویر
در این درس توجه به مفاهیم تصاویر بسیار مهم وکلیدی است

نحوه مطالعه درس خلاقیت تصویری

بهترین روش مطالعه برای درس خلاقیت تصویری در مرحله ی اول مطالعه و یادگیری مطالبی است که به حفظ کردن نیاز دارند. یعنی داوطلب ابتدا به سراغ تعاریف و مباحث حفظی موجود در منابع اصلی آزاد برود و مفهوم آن ها را درک کند. سپس تک به تک تصاویر موجود در هر کتاب را از لحاظ بصری بررسی کند؛ به طور مثال ممکن است تصویری در کتاب درسی در بخش مفهوم جنبش بصری داده شده باشد اما در کنکور از آن عکس برای طراحی سوال در بخش مفهوم تنوع استفاده شود.

مباحث و اولویت ها در  بودجه بندی تمامی دروس را می توانید درکانال تلگرام ما داشته باشید و هم چنین حل تست های دروس مختلف را  ،توسط اساتید کاشانه هنر را در صفحه مجازی ما  ببینید.
کانال تلگرام کاشانه کنکور

در نتیجه بررسی دقیق تصاویر کتاب های درسی در مرحله اول و سپس منابع آزاد، اهمیت زیادی دارد. تعدادی از سوالات کنکور سال های اخیر نیز از زیرنویس تصاویر که ممکن است داوطلب به آنها توجه زیادی نداشته باشد، طرح شده است. همچنین با برنامه ریزی دقیق، تست زنی، و آشنایی با سوالات (چه تست های تالیفی و چه تست های کنکور) اهمیت زیادی در تسلط بر مباحث درس خلاقیت تصویری دارد.

کلاس های جمع بندی ونکته وتست کنکورهنر 1400

به علت مفهومی بودن سوالات این درس، احتمال غلط زدن سوالات و کسب نمره منفی بسیار بالاست. ممکن است داوطلب با اطمینان به یک سوال پاسخ دهد ولی طراح منظور دیگری را مد نظر داشته باشد. به همین علت همیشه به داوطلبان توصیه می شود که فقط در صورتی که با مفاهیم سواد بصری آشنایی کاملی دارند، به سوالات مفهومی این درس پاسخ دهند.

پیش نیاز ها:

همچنین بعضی از مباحث دروس دیگر پیش نیازی برای درک درس خلاقیت تصویری است؛ برای مثال بعضی از مباحث درک عمومی هنر (مانند مباحث مربوط به نقاشی) پیش نیازی برای مطالعه ی این درس محسوب می شود. همچنین این دو درس (درک عمومی هنر و خلاقیت تصویری) در برخی مباحث دارای منابع مشترک هستند. یعنی با مطالعه ی بعضی از مباحث درک عمومی هنر می توان به سوالات خلاقیت تصویری نیز پاسخ داد.

یکی از توصیه ها برای کسب درصد مناسب در درس خلاقیت تصویری این است که داوطلب تا می تواند تصویر ببیند؛ یعنی تصاویر موجود در هر بخش کتاب های درسی و غیر درسی را بررسی کند و به خاطر داشته باشد که هر تصویر با چه عنوانی در کتاب آمده است.

افزایش درصد با کلاس های جمع بندی (طرح جامع پوشش مطالب) وکلاس های نکته و تست(آموزش تکنیک ها):
  1. کلاس های جمع بندی : مرور و جمع بندی مباحث پر تکرار و تراز آور مطالب احتمالی طبق تشخیص استاد در کنکورهنر(باز یاد آوری مطالب مهم  )
  2. کلاس های نکته وتست :  یادگیری تکنیک های تست زنی و افزایش سرعت عمل  در کنکورهنر(بسیار این بخش مهم است چراکه تعیین کننده شما نسبت به رقبا هست.)

جمع بندی ونکته و تست خلاقیت تصویری

منابع پیشنهادی خلاقیت تصویری:

خلاقیت تصویری

منابع خلاقیت تصویری پیشنهادی توسط خانم آتوسا خلج طراح سوالات  خلاقیت تصویری آزمون های میدیا:

۱.مجموعه تست های خلاقیت تصویری_ آتوسا خلج آناهیتا صفی خانی_ نشر کارنامه کتاب
۲. کارگاه حجم سازی ۱_آموزش و پرورش
۳. کتاب همراه هنرجو_ رشته گرافیک_ چاپ و نشر کتاب های درسی (جهت مطالعه تکمیلی)
۴. کتاب همراه هنرجو_ رشته فتوگرافیک _طراحی زبان بصری_ چاپ و نشر کتاب های درسی (جهت مطالعه تکمیلی)
۵. مبانی هنرهای تجسمی حسین حلیمی_ نشر احیای کتاب
۶. کارگاه نقاشی_ آموزش و پرورش
۷. مبادی سواد بصری_ دونیس ا داندیس_ انتشارات سروش
۸. زبان تصویر_ جئورگی کپس_ فیروزه مهاجر_ انتشارات سروش
۹. فرم و طرح_ ایتن _ترجمه فرهاد گشایش _انتشارات مارلیک
۱۰. شیوه طراحی ۱و۲_محسن وزیری مقدم_ انتشارات سروش
۱۱. طرح و فرم _وسیوس ونگ_نشر نی
۱۲. مبانی هنرهای تجسمی _غلامحسین نامی_ انتشارات توس
۱۳. سبک های گرافیک_ استون هلر_مهگان فرهنگ پور _انتشارات مارلیک

ثبت نام آزمون های میدیا توسط تنها نمایندگی اصفهان ،کاشانه هنر صورت می گیرد به خاطر شرایط حاضر  امسال آزمون ها به صورت غیر حضوری (آنلاین ) برگزار می شود (دانش آموزان متقاضی شهرستانی نیز می توانند نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند)  از طریق بخش کارشناسی کاشانه هنر  نیز می توانید درجریان دوره ها ی کاشانه هنر قرار بگیرید.

در شبکه های اجتماعی همراه ما باشید:
کانال تلگرام کاشانه هنر
اینستاگرام کاشانه هنر

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه