تغییرات کنکور هنر ۱۴۰۳

مشاور کنکور هنر

صفر تا ۱۰۰ تغییرات کنکور هنر ۱۴۰۳ را در این صفحه بخوانید.

کنکور هنر هرساله تعداد زیادی از داوطلبان کنکور سراسری را به خود اختصاص می‌دهد. در این میان اطلاع از تغییرات منابع و ضرایب دروس در کنکور همیشه یکی از نگرانی‌ها و دغدغه‌های اصلی داوطلبان کنکور سراسری بود است. در این صفحه قصد داریم با بررسی تغییرات کنکور هنر ۱۴۰۳ و شفاف‌سازی در مورد حذفیات کنکور هنر ۱۴۰۳، فرایند برنامه‌ریزی مطالعاتی و ثبت‌نام شما داوطلبان عزیز را تسهیل سازیم.

 

 

در این مقاله می‌خوانید:

 • آخرین تغییرات کنکور هنر ۱۴۰۳ شامل چه مواردی می‌شود؟
 • نکات مهم کنکور هنر ۱۴۰۳ که باید بدانید.

 

تا به این لحظه و بر اساس اطلاعیه‌های سازمان سنجش کشور تغییرات کنکور هنر ۱۴۰۳ شامل موارد زیر می‌شود:

۱) حذف سوالات دروس عمومی (ادبیات، عربی، زبان و دینی پایه دهم تا دروازدهم) که از سال ۱۴۰۲ در همه کنکورهای سراسری اعمال گردید، همچنان به همان رویه پا برجاست. نمرات این دورس از طریق سوابق تحصیلی بر روی نمره نهایی کنکور هنر ۱۴۰۳ اعمال خواهد شد.

توجه داشته باشید، دروس عمومی که در نمره نهایی کنکور هنر ۱۴۰۳ تاثیرگذار هستند همگی از پایه دروازدهم است. این دروس به‌صورت امتحان نهایی در خردادماه ۱۴۰۳ برگزار و معدل آنها با توجه به ضرایبی که دارند، نمره کل سابقه تحصیلی شما را تشکیل می‌دهد. لیست دروس عمومی به همراه ضریب تاثیر آن‌ها در معدل سابقه تحصیلی به شرح زیر است:

 • فارسی ۳ ، با ضریب ۶۳/۲۱
 • عربی و زبان قرآن ۳ ، با ضریب ۰۵/۹
 • تعلیمات دینی ۳ ، با ضریب ۵۳/۱۶
 • زبان خارجی ۳ ، با ضریب ۸۰/۱۱
 • سلامت و بهداشت ، با ضریب ۴۴/۳

معدل نهایی سوابق تحصیلی شما به صورت ۲۸ درصد قطعی در رتبه کنکور هنر ۱۴۰۳ تاثیرگذار است. به عبارت دیگر رتبه نهایی شما در کنکور هنر ۱۴۰۳، از مجموع نمره دروس تخصصی در کنکور هنر، با سهم ۷۲ درصد و معدل سوابق تحصیلی با سهم ۲۸ درصد محاسبه میگردد.

۲) سازمان سنجش کشور هیچ‌گونه حذفیاتی برای دروس تخصصی هنر از کنکور ۱۴۰۳ اعلام نکرده است و تنها سوالات برخی از دروس با هم و به صورت ادغام شده در یک بخش از دفترچه سوالات کنکور آورده می‌شود.

سه بخش‌ اصلی دفترچه سوالات کنکور هنر ۱۴۰۳ به صورت زیر خواهد بود:

زمان پاسخ‌گویی به مجموع ۱۰۰ سوال دفترچه کنکور هنر ۱۴۰۳، تنها ۱۱۵ دقیقه است.

۳) حذف زیر گروه‌های آزمایشی یکی دیگر از مهم‌ترین تغییرات کنکور هنر ۱۴۰۳ است که از سال ۱۴۰۲ اعمال گردید. به دنبال این تغییر ضرایب دروس تخصصی برای تمامی رشته‌ها به‌صورت یکسان اعمال خواهد شد.

۴) با حذف دروس عمومی از کنکور هنر ۱۴۰۳، ضرایب دروس تخصصی در کنکور افزایش یافته است. این نکته در کنار حذف زیرگروه های آموزشی و اعمال یکسان نمره هر درس برای تمامی رشته‌ها می‌تواند نشانگر اهمیت مطالعه دقیق همه منابع کنکور برای موفقیت در کنکور هنر ۱۴۰۳ باشد.

ضریب تاثیر دروس تخصصی کنکور هنر ۱۴۰۳ به‌صورت زیر خواد بود:

 • درک عمومی هنر ، خلاقیت نمایشی، خواص مواد و خلاقیت موسیقی: ضریب ۱۲
 • درک عمومی ریاضی فیزیک و ترسیم فنی : ضریب ۵
 • خلاقیت تصویری و تجسمی: ضریب ۳

۵) کنکور سراسری هنر ۱۴۰۳ یا همان آزمون تئوری دروس تخصصی، در ۲ نوبت برگزار خواهد شد. این تغییر بزرگ به متقاضیان کنکور سراسری هنر ۱۴۰۳ این فرصت را می‌دهد که در صورت عدم کسب نتیجه مطلوب در آزمون نخست، به جای سرمایه‌گذاری وقت و تلاش خود برای آزمون سال بعد، شانس خود را برای کنکور دوم همان سال امتحان کنند.

براساس تقویم زمانی کنکور سراسری هنر، نوبت اول کنکور هنر ۱۴۰۳ در ۶ و ۷ اردیبهشت‌ماه و نوبت دوم این آزمون در ۷و ۸ تیرماه ۱۴۰۳ برگزار می‌شود.

۶) داوطلبان کنکور هنر ۱۴۰۳ می‌توانند، نمره یکی از دو نوبت آزمون سراسری را به‌عنوان نمره نهایی خود اعلام کنند و تا دو سال از آن برای ورود به دانشگاه استفاده نمایند.

۷) آزمون عملی کنکور هنر ۱۴۰۳ تغییرات چندانی نسبت به سال‌های قبل نکرده است. تنها تغییر کنکور هنر ۱۴۰۳ در بخش آزمون عملی، اضافه شدن رشته سینما به لیست رشته‌های دارای آزمون عملی است.

۸) آزمون عملی هنر برای داوطلبان کنکور ۱۴۰۳ تنها یکبار در سال برگزار خواهد شد و هر داوطلب می‌تواند بر اساس علاقه خود در ۲ آزمون عملی شرکت کند. توجه داشته باشید که نمره شما در آزمون عملی کنکور هنر ۱۴۰۳ با داشتن ضریب ۱۲، تا ۴ برابر بیشتر از سال‌های قبل در نمره نهایی کنکور هنر ۱۴۰۳ تاثیر دارد.

۹) یکی دیگر از تغییرات کنکور هنر ۱۴۰۳، تعیین شروط پذیرش دانشجو توسط دانشگاه‌هاست. این قانون را شورای عالی انقلاب فرهنگی از سال ۱۴۰۲ برای دانشگاه‌ها درنظر گرفته است. بر این اساس شرکت‌کنندگان آزمون سراسری ۱۴۰۳، پس از اعلام نتایج باید در انتخاب دانشگاه نیز دقت لازم و کافی را داشته باشند.

 

نکات مهمی که باید برای شرکت در کنکور هنر ۱۴۰۳ بدانید.

 • اگرچه کنکور هنر ۱۴۰۳ در طول سال ۲ بار برگزار می‌شود، اما پذیرش در دانشگاه‌ها همچنان یک بار در سال است. شرکت‌کنندگان کنکور هنر ۱۴۰۳ می‌توانند نمره یکی از آزمون‌های سراسری خود را به عنوان نمره نهایی اعلام کنند.
 • قبولی در امتحانات نهایی خردادماه را به شهریور موکول نکنید، چرا که تنها نمرات امتحانات نهایی خردادماه در نتایج کنکور هنر تاثیرگذار خواهد بود. توجه داشته باشید که برای داوطلبانی که سابقه تحصیلی ناقص دارند و یا کلاً سابقه تحصیلی ندارند، سهم نمره سابقه تحصیلی قابل جایگزینی با نمره‌کل آزمون اختصاصی نیست. به عبارت دیگر نمره خام آن درس که سابقه تحصیلی ندارد، صفر (۰) لحاظ و سپس تراز می‌شود.
 • به جز ۵ درس عمومی اعلام شده از پایه دوازدهم هیچ درس عمومی دیگری از پایه‌های دهم و یازدهم در سابقه تحصیلی و رتبه کنکور هنر ۱۴۰۳ شما تاثیر نخواهد داشت.
 • ادغام سوالات برخی از دروس تخصصی در دفترچه سوالات کنکور ۱۴۰۳ به معنای حذف منابع این دروس نخواهد بود و اهمیت مطالعه منابع اختصاصی برای هر یک از دروس خلاقیت نمایشی، خلاقیت موسیقی و خواص مواد همچون سال‌های قبل باقی است و تا حدودی بیشتر هم شده است.
 • با حذف زیرگروه‌ها، نمره همه دروس برای داوطلبان کلیه رشته‌های هنر اهمیت دارد. به همین دلیل به هیچ عنوان به توصیه‌های اشتباه در مورد حذف یک یا چند درس حتی با تعداد سوال اندک در کنکور هنر ۱۴۰۳، عمل نکنید.
 • ادغام سوالات برخی از دروس و حذف دروس عمومی از کنکور هنر، ضریب تاثیر برخی از دروس تخصصی به‌صورت قابل توجهی افزایش داشته است. از همین رو برخلاف سال‌های قبل لازم است نگاه ویژه‌ای به سوالات بخش درک عمومی هنر، خلاقیت نمایشی، خلاقیت موسیقی و خواص مواد داشته باشید.
 • شرکت در کلاس‌های ازمون عملی را به بعد از اعلام نتایج کنکور واگذار نکنید. از همین امروز در کلاس‌های ازمون عملی شاخه مورد علاقه خود شرکت کرده و تمرین روزانه را در برنامه خود بگنجانید. چرا که بعد از اعلام نتایج فرصت کمی تا آزمون عملی باقی است و عملا امکان تمرین کافی وجود ندارد.

 

 برای رسیدن به موفقیت در کنکور هنر ۱۴۰۳

چگونه حرکت کنیم؟

کاشانه هنر با مشاوران خود در کنار شما هستند تا برنامه ریزی دقیقی را برای امتحانات نهایی به خصوص دروس عمومی به شما ارائه دهند. علاوه بر این لازم است با شرکت در دوره‌های آمادگی کنکور هنر ۱۴۰۳، سه درس کنکور ریاضی و فیزیک، درک عمومی هنر و خلاقیت تصویری را به مرحله تسلط لازم و کافی برسانید. چرا که افزایش ضریب دروس تخصصی، تاثیر آنها را در نمره نهایی کنکور دوچندان کرده است. همانطور که مطلع هستید دروس عمومی از کنکور هنر ۱۴۰۳ حذف گردیده و دفترچه سوالات کنکور هنر ۱۴۰۳ تنها سوالات دروس تخصصی را شامل میشود.  لازم به ذکر است آزمون عملی در کنکور هنر ۱۴۰۳ ضریب ۱۲ دارد.

برای خرید بسته جامع کنکور هنر ۱۴۰۳ کلیک کنید
کلاس ها وبرنامه ها وزمان بندی های کنکور کاشانه هنردر سایت اطلاعرسانی می شود. در سایت کاشانه هنر عضو شوید تا از اخبار و اطلاعیه ها با خبر گردید.

عضویت در سایت کاشانه هنر

 

 

در شبکه های اجتماعی همراه ما باشید:
آدرس تلگرام کاشانه هنر
آدرس اینستاگرام کاشانه هنر

 

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

42 نظر
 1. کاشانه هنر می‌گوید

  کارشناسان ومشاوران کاشانه هنر پاسخگوی سوالات شما در خصوص این تغییرات هستند.

 2. fayzh7284 می‌گوید

  سلام وقتتون بخیر الان ما هنرستانی های پشت کنکوری باید دوباره عمومی ها رو امتحان نهایی بدیم؟

  1. کاشانه هنر می‌گوید

   سلام وقت شما هم بخیر. خیر نیازی به امتحام مجدد ندارید. از نمرات سال قبل استفاده میشه.

 3. somayyeh.m00 می‌گوید

  سلام من رشته ی دبیرستانم تجربی بود ولی امسال میخوام کنکور هنر بدم معدل دیپلمم خیلی پایینه الان دروس عمومی از هنر حذف شدن؟
  بنظرتون من میتونم با خوندن سه تا درس تخصصی با معدل ۱۰ دیپلم تجربی یکی از دانشگاه های تهران قبول بشم؟

  1. کاشانه هنر می‌گوید

   سلام، معدل فقط در حدود یک چهارم از نمره تئوری شما رو تشکیل میده، شما به احتمال زیاد به غیر از نمره نئوری، نمره پروژه عملی هم خواهید داشت. نگران نباشید و مطالعات خودتون رو شروع کنید

 4. www.zahrafarzami2003 می‌گوید

  با سلام من امسال ۱۴۰۱ کنکور هنر دادم اما چون رتبم خوب نبود انتخاب رشته نکردم ومیخام سال بعد ۱۴۰۲تیر کنکور هنر بدم دوباره اما با این تغییرات کنکور خیلی گیج شدم نمیدونم باید چیکار کنم چون من امتحان نهایی نداشتم هنرستانی بودم رشته گرافیک و بهم گفتن ک باید بری برای دروس عمومی نهایی ثبت نام کنی منم رفتم آموزش پرورش برا ثبت نام اما بهم گفتن ک همچین چیزی ممکن نیس باید دیپلم مجدد بگیری و تجربی و دوباره هم تخصصی هم عمومی بخونی خیلییی گیج شدمم ممنون میشم جواب بدین راهنماییم کنین ♥️

  1. کاشانه هنر می‌گوید

   سلام، نیازی به خوندن مجدد دیپلم ندارید. سوابق تحصیلی شما بر اساس بخشنامه منتشر شده محاسبه خواهد شد. به لینک های موجد در صفحه زیر مراجعه کنید:
   https://kashanehonar.com/%d8%aa%d8%ba%db%8c%db%8c%d8%b1%d8%a7%d8%aa-%da%a9%d9%86%da%a9%d9%88%d8%b1-%d9%87%d9%86%d8%b1-1402/

 5. behroozmdp1380 می‌گوید

  سلام ،من سال ۹۸ کنکور ریاضی دادم ،دانشگاه دولتی قبول شدم و ترم پنجم ،اذر سال ۱۴۰۰ انصراف دادم ،
  اومدم خدمت سربازی و تا مهر سال بعد(۱۴۰۲)سربازم ، آیا میتونم داخل کنکور هنر سال ۱۴۰۲ شرکت کنم ؟ و اینکه آیا باید دوباره دروس عمومی سال دوازدهم رو امتحان بدم یا اینکه همون نمرات قبلی جزو سوابق تحصیلی محسوب میشن ؟

  1. کاشانه هنر می‌گوید

   سلام
   بله شما امکان شرکت در آزمون را دارید. به شرطی که پایان یافتن دوره خدمت سربازی شما با تقویم آموزشی سال آینده تداخلی نداشته باشد. نیازی به انتحان مجدد ندارید همان نمرات سابق شما طبق جدول های پیوست دو محاسبه خواهند شد، برای دریافت فایل پیوست به صفحه خبر تغییرات کنکور مراجعه کنید.
   با آرزوی موفقیت برای شما

 6. n.tabatabaee می‌گوید

  سلام وقتتان بخیر باشه ضرایب دروس خواص مواد و خلاقیت نمایشی و موسیقی و ترسیم فنی چی میشه چرا ننوشته

  1. کاشانه هنر می‌گوید

   سلام، این دروس در آخرین ویرایش کنکور از سوی سازمان سنجش حذف شده اند. اما منایع مربوط به این دروس تحت عنوان درک عمومی هنر مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

 7. famir2686 می‌گوید

  سلام من رشته تجربی هستم امسال میخوام که کنکور هنر بدم. اول میخواستم بدونم منظور معدل و سوابق تحصیلی، معدل کل کارنامه هست یا فقط معدل ۵ درس عمومی؟؟ دومین سوالم اینه که کنکور دی ماه الزامی هست یا میشه فقط یکی کنکور داد؟ چون من هنوز نخوندم و درسام مونده.

  1. کاشانه هنر می‌گوید

   سلام، سوابق تحصیلی طبق بخشنامه همان پنج درس هستند. پیشنهاد میکنیم در آزمون دیماه شرکت کنید و از نحوه طراحی سوالات با خبر شوید.

 8. alinikzad1369 می‌گوید

  سلام و خسته نباشید
  من نمرات معدلم واسه نظام قبل هستش واسه کنکور هنر ۱۴۰۲ باید دوباره امتحان نهایی ها رو بدم و یا اصن امکانش هست؟

  1. کاشانه هنر می‌گوید

   درود برشما
   شما میتوانید با نام نویسی در دوره های شبانه مجددا برای ارتقای نمره معدل دیپلم اقدام کنید.

 9. americamax1202 می‌گوید

  سلام
  من امسال دوازدهم ریاضی هستم درسای تخصصی مثل حسابان و شیمی و فیزیک و اینا اگه نمرم مثلا توی نهایی ۵ یا کمتر بشه در کنکور هنر که تاثیر نداره فقط همون ۵ تا درسو جمع میزنن یا درسای تخصصیو باید پاس کنم؟

  1. کاشانه هنر می‌گوید

   درود برشما
   چیزی که مسلم است شما باید دارای مدرک دیپلم باشید تا موفق به نام نویسی در دانشگاه ها شوید. بنا بر این لازم هست که در تمامی دروس نمره قبولی را کسب کنید. هرچند که صرفا برخی از دروس در رتبه کنکور شما موثر هستند.

 10. nazi34877 می‌گوید

  سلام من متولد ۷۶ هستم.دی ماه دیپلم ۶۳۳ رشته ریاضی فیزیک نظام جدید گرفتم.چون دی ماه امتحان دادم معدلم تاثیر در کنکور نداره؟؟؟ایا میتونم کنکور ۱۴۰۲ هنر بدم؟باید دوباره درسی رو امتحان بدم؟میشه راهنماییم کنید لطفا!!

  1. کاشانه هنر می‌گوید

   تنها نمره دروسی که در بخشنامه سازمان سنجش اعلام شده تاثیر داره.
   لطفا به این لینک مراجعه کنید

 11. smi.kheiri83 می‌گوید

  خواهشا بفرمایید که .. من هنرستانی برای کنکور هنر
  باید ریاضی و فیزیک چی بخونم…
  بعضیا میگن ریاضی فیزیک خود رشته ریاضی!
  و بعضی ها میگن از ریاضی هفتم تا نهم رو کار کن…
  اگه اینطور باشه .. حالا فیزیک چی باید بخونم 😭😭😭😭😭😭تورو خدا بگین

  1. کاشانه هنر می‌گوید

   لطفا لیست منابع در آخرین پست وبلاک ما رو مطالعه کنید. منابع کنکور

 12. smi.kheiri83 می‌گوید

  من امسال قراره دیپلم بگیرم و بعضی از درس هارو سال های پیش افتاده بودم و اقدام نکردم..
  الان برای گرفتن دیپلم باید اونها درست شه؟ باید چیکار کنم؟..

  1. کاشانه هنر می‌گوید

   برای کسب دیپلم در هر رشته‌ای لازمه در تمامی دروس اون رشته نمره قبولی داشته باشید

 13. smi.kheiri83 می‌گوید

  کسی که ۲ سال پیش دیپلم هنرستانو گرفته برای کنکور هنر امسال باید چیکار کنه؟
  کافیه؟
  یا مدارس شبانه؟..

  1. کاشانه هنر می‌گوید

   نیازی نیست مگر برای ترمیم معدل

 14. smi.kheiri83 می‌گوید

  ما باید ترسیم فنی و خواص مواد رو بگذاریم کنار یا چون رفتیه زیر شاخه درک عمومی باید بخونیم؟

  1. کاشانه هنر می‌گوید

   باید بخونید چون با حذف زیر گروهها لزوم زدن تمامی تست ها از همیشه بیشتر شده

 15. matin.kotoky می‌گوید

  سلام وقت بخیر
  درسته که میگن در کنکور هنر ۱۴۰۲ دروس فقط درک عمومی هنر، خلاقیت تصویری و درک عمومی ریاضی هست ؟
  تشکر

  1. کاشانه هنر می‌گوید

   سلام
   تمامی دروس تخصصی قبل تحت این عناوین که گفتید در تست ها قرار دارند. درک عمومی شاما: درک عمومی، خلاقیت موسیقی، خلاقیت نمایشی و خواص مواد میشه و ریاضی شاما ریاضی و ترسیم فنی

 16. aref.khalili.zadeh می‌گوید

  سلام
  تعداد سوالات هر کدام از این سه درس کنکور هنر چقدر هست؟

 17. aref.khalili.zadeh می‌گوید

  سلام
  بودجه بندی تعداد سوالات کنکور هنر ۱۴۰۲ معلوم هست؟

  1. کاشانه هنر می‌گوید

   سلام
   درک ۵۰
   ریاضی ۳۰
   تصویری ۲۰

 18. mahlahooshyar می‌گوید

  سلام. من تازه متوجه این تغییرات شدم و تا همین امروز داشتم خلاقیت نمایشی رو میخوندم. واقعا این چه وضعی هست؟؟؟! واقعا ناعادلانه‌ست…
  این قوانین به تازگی تصویب شدن؟؟!
  و اینکه دیر نیست که من تازه امروز متوجه این تغییرات شدم؟

  1. کاشانه هنر می‌گوید

   البته، بسیاری از این تغییرات به نظر کارشناسان صحیح نیست. تمامی دروس حذف شده ( ترسیم، موسیقی، نمایشی و خواص) درقالب دروس دیگر در آزمون خواهند آمد

 19. mahbubnoori82 می‌گوید

  سلام من امسال دیپلم تجربی ولی نمره هام پایینه اگر بخوام کنکور هنر بدم نمیتونم ترمیم معدل انجام بدم؟

  1. کاشانه هنر می‌گوید

   بله میتونید. امکان ترمیم معدل بعد از کسب مدرک دیپلم امکان پذیر است

 20. mahbubnoori82 می‌گوید

  سلام مجدد رشته کارشناسی انیمیشن آزمون عملی نداره درسته؟

  1. کاشانه هنر می‌گوید

   سلام
   آزمون عملی داره و تنها در دانشگاه صداسیما تشکیل میشه، چون تنها این دانشگاه در مقطع کارشناسی این رشته رو داره

 21. royakhosravi884 می‌گوید

  سلام روزبخیر در سایت دیگه ای نوشته بود برای ۱۴۰۲ زیر گروه ها بر میگردن درسته این مطلب؟؟

  1. کاشانه هنر می‌گوید

   سلام، بهتره همه تغییرات رو از سایت سنجش دنبال کنید. باتوجه به تغییراتی که اخیرا اعمال شده بعید به نظر میرسه

 22. shamim.panah86 می‌گوید

  سلام وقت‌بخیر…یک دانش‌آموز هنرستانی برای تاثیر معدل سال ۱۲ام باید چیکار کنه؟باید اون ۵ درس رو چجوری آزمون داد؟؟

  1. کاشانه هنر می‌گوید

   سلام وقتتون بخیر با مدیر هنرستان جهت شرکت در آزمون کشوری هماهنگ کنید تا بتوانید در آزمون نهایی این ۵ درس شرکت کنید.