چگونه ترسیم فنی را بخوانیم؟

بررسی درس ترسیم فنی در کنکور هنر:

درس ترسیم فنی 20 سوال از دفترچه اختصاصی را شامل می شود که مباحث آن عموما به هندسه و ترسیمات مربوط است و جز درس هایی است که  می توان با صرف وقت مناسب، درصد خوبی را کسب کرد. میانگین درس ترسیم فنی در کنکور سال 98، 2.5 درصد و بیشترین درصد کسب شده درس ترسیم فنی در کنکور هنر 82.1 درصد بوده است.

 

ضرایب ترسیم فنی در زیرگروه های مختلف در کنکورهنر:

زیرگروه یکزیرگروه دوزیرگروه سهزیرگروه چهارزیرگروه پنج
ترسیم فنی
11221

 

ترسیم فنیسوالات درس ترسیم فنی از مباحث زیر طرح می شود:

 • هندسه (چند ضلعی ها، مثلث، چهار ضلعی، دایره و زاویه، بیضی و تقارن)
 • ترسیمات هندسی
 • تصاویر دو بعدی (جایگاه نقطه، خط و صفحه، رسم سه نما، مجهول یابی)
 • تصاویر سه بعدی
 • هندسه احجام
 • شناخت احجام (مکعبات کوچک، دوران، گسترده، مکمل)
 • مقیاس
 • برش و تداخل
 • نقشه کشی
 • ابزار و تجهیزات
 • نسبت طلایی
افزایش درصد با کلاس های جمع بندی (طرح جامع پوشش مطالب) وکلاس های نکته و تست(آموزش تکنیک ها):
 1. کلاس های جمع بندی : مرور و جمع بندی مباحث پر تکرار و تراز آور مطالب احتمالی طبق تشخیص استاد در کنکورهنر(باز یاد آوری مطالب مهم  )
 2. کلاس های نکته وتست :  یادگیری تکنیک های تست زنی و افزایش سرعت عمل  در کنکورهنر(بسیار این بخش مهم است چراکه تعیین کننده شما نسبت به رقبا هست.)

جمع بندی و نکته و تست ترسیم فنی و ریاضی وفیزیک

اکثر سوالات این درس مفهومی و به صورت سوالات تصویری است. در نتیجه داوطلب در مرحله ی اول مطالعه درس ترسیم فنی، باید با تعاریف و مفاهیم ابتدایی آشنایی داشته باشد تا بتواند از این مفاهیم در حل صورت سوال استفاده کند.

به دلیل آموزش نادرست  این درس در هنرستان، بسیاری از داوطلبان فکر می کنند که ترسیم فنی درس مشکلی است، در صورتی که اگر به شیوه ی درست مطالعه شود و برنامه ریزی کنکور هنر منطقی صورت بگیرد، جز درس هایی است که می تواند رتبه را تا حد زیادی جا به جا کند.

خلاقیت تصویری راچگونه بخوانیم؟

ترسیم فنیروش صحیح مطالعه درس ترسیم فنی:

این درس  به طور کلی شامل 3 گروه سوال است که عبارتند از؛

 • سوال های مفهومی (تجسمی)
 • سوال های محاسباتی
 •  سوالاتی درباره ی تعاریف و مفاهیم حفظی.

پس از مطالعه مفهومی کتاب درسی، داوطلبان می توانند برای یادگیری بیشتری ابتدا تست های آموزشی از سوالات مفهومی و تجسمی کار کنند تا با سبک تست هایی که طراحی می شود آشنا شوند و سپس به سراغ حل تست های زمان دار از این دسته از سوالات بروند و سعی کنند در حین حل تست ها، زمان را مدیریت کنند و درصد پاسخ های خود را بگیرند.

خلاقیت نمایشی راچگونه بخوانیم؟

پک مشاوره ویژه برای کسانی که تصمیم به شروع دارند،کسانی که وضعیت مناسبی در آزمون های خود کسب نکرده اند،برنامه  ریزی هفتگی تا کنکور برای رسیدن به وضعیت وهدف ایده آل توسط سرکار خانم شاهمرادی مشاور بخش کارشناسی کاشانه هنر صورت می گیرد.

سوالات محاسباتی درس ترسیم فنی نیز غالبا از درس هندسه طرح می شود که ابتدا نیازمند یادگیری فرمول های مرتبط و سپس حل تست و تمرین و تکرار می باشد. البته لازم به ذکر است مطالب مرتبط با هندسه، با درس درک عمومی ریاضی وفیزیک نیز همپوشانی دارد و داوطلبان با یادگیری آن در واقع برای دو درس، مطالعه می کنند.

برای سوالات حفظی و تعاریف اولیه، بهتر است داوطلبان مطالب حفظی را شناسایی و حفظ کنند. از طریق هایلایت کردن، زیر آنها خط کشیدن و یا حتی جمع آوری آنها در یک جا، سعی کنید مطالب را مطالعه و مرور کنید تا به اصطلاح ملکه ذهنتان شود.

ادبیات را چگونه بخوانیم؟

ترسیم فنیتوجه به بودجه  بندی مباحث ترسیم فنی در کنکور و تعداد دفعات تکرار مباحث:

داوطلبان برای مطالعه  این درس بایستی از یک برنامه اصولی پیروی کنند که یکی از ابزارهای این برنامه می‌تواند بودجه بندی باشد.

لازم به ذکر است خواندن تمامی مباحث پیشنهاد می‌شود اما اگر برای دروس با بودجه بندی بالا، زمان مطالعه بیشتری نیز در نظر گرفته شود برنامه مطلوب تری خواهد بود.

مباحث و اولویت ها در  بودجه بندی ترسیم فنی را می توانید درکانال تلگرام ما داشته باشید و هم چنین حل تست های دروس مختلف را  ،توسط اساتید کاشانه هنر را در صفحه مجازی ما  ببینید.
کانال تلگرام کاشانه کنکور

ترسیم فنیمنابع پیشنهادی ترسیم فنی اساتید و طراحان برتر کشور در دفترچه بودجه بندی آزمون های  میدیا:

* 1 )ترسیم فنی- آذین پازوکی- کارنامه کتاب
2 )ترسیم فنی و نقشه کشی – کد 210626
3 )نلم مناظر و مرایا – کد 210649
4 )رسم فنی ساخت اا پایه دهم – کد310162

ثبت نام آزمون های میدیا توسط تنها نمایندگی اصفهان ،کاشانه هنر صورت می گیرد به خاطر شرایط حاضر امسال آزمون ها به صورت غیر حضوری (آنلاین ) برگزار می شود (دانش آموزان متقاضی شهرستانی نیز می توانند نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند) از طریق بخش کارشناسی کاشانه هنر نیز می توانید درجریان دوره ها ی کاشانه هنر قرار بگیرید.

در شبکه های اجتماعی همراه ما باشید:
کانال تلگرام کاشانه هنر
اینستاگرام کاشانه هنر

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه