اوت کوتور چیست؟

اوت کوتور(Haute Couture:به فرانسوی)چیست؟

اوت(haute)به معنای بالا .وعالی رتبه (high).یا زیبا وخوش طرح ( elegant).کوتور(couture)به معنای دوختن،دوزندگی است .

با تلفظ فرانسوی اوت کوتوغ ،اصطلاحی فرانسوی است .دنیای فشن(مد سطح بالا) :تولید پوشاک تماما با دست و پارچه های مرغوب و باکیفیت وگران اند.اغلب با پارچه های غیرمعمولی بادقت بسیار زیاد در جزئیات وتوسط دوزندگان توانا دوخته می شوند.این کار وقت گیر است .مستلزم تکنیک های دوخت ودوزدستی ویژه ای است.این لباس اغلب مختص یک مشتری است.دراین نوع دوزندگی قیمت ،اهمیتی برای مشتری ندارد.

 

تاریخچه شروع استفاده از واژه( اوت کوتور):

ابتدا (نیمه قرن19) واژه “اوت کوتور” یا دوخت سفارشی”به آثار چارلز فردریک ورث در پاریس اطلاق می‌شد. او اولین فروشگاه بزرگ مد را در سال ١٨۵٧میلادى تاسیس کرد.و اولین فردی است . که از مجسمه هاى مانکن در ویترین ها برای نمایش استایل (سبک) لباس های گران بها استفاده نمود. همسر ناپلون سوم شاه‌زاده فرانسه اوجینى (Eugénie de Montijo) . شاهزاده اتریشى پائولین فون متریریچ (Pauline von Metternich).و الیزابت ملکه اتریش (Elisabeth of Austria). از مشتریان او بودند.

 

در دوران مدرن فرانسه، اوت کوتور نام محفوظی است.که فقط شرکت‌ها با استانداردهای تعریف شده‌ می‌تواننداستفاده کنند. ولی این واژه در کل توصیفی از پوشاک را ارائه می‌دهد.که در سطح بالای مُدبه صورت سفارشی و دست دوز تهیه می‌شوند. چه در پاریس تهیه شده باشند، چه در پایتخت‌های دیگر مُد(لندن، میلان، نیویورک یا توکیو.) این عبارت .به مزون فشن یا طراحان فشن هم اطلاق می‌گردد :پوشاک و لباس‌های انحصاری و خاصی خلق می‌کنند.و با پوشاک آماده یا ماشینی به. انگلیسی ready-to-wear یا به فرانسه( prêt-à-porter) تفاوت دارد.

ساخت برند:

هر خانه مدى که به عنوان یک خانه اوت کوتور (a haute couture house) در این کسب و کار مطرح مى شود. باید جزء اتاق سندیکا (Chambre syndicale de la haute couture) در پاریس باشدکه توسط وزارت صنایع فرانسوی تنظیم شده است.این اتحادیه یا سندیکای در سال ١٨۶٨ میلادى تأسیس شده است.اعضای این اتحادیه تصمیم می گیرند .آیا مزون فشن (خانه مد) را به عنوان مزون اوت کوتور که نمادى از کیفیت بالا و پیشرو در جامعه متمایز است. پذیرند یا خیر؟فقط کسانی پذیرفته شده توسط اتحادیه . مجاز به خلق آثار و مجموعه هاى لباس خود به عنوان یک مزون اوت کوتور می باشند.

به این صورت که باید یک کارگاه یا آتلیه (atelier) در پاریس داشته باشند.حداقل پانزده کارمند.با بیست کارمند فنی تمام وقت مشغول به کار باشند. براى ارائه مجموعه خود (دو بار در هر سال در ماه ژانویه و جولای) در هر فصل مجموعه اى حداقل پنجاه طرح اولیه برای لباس های شب داشته باشند که این مجموعه باید به طور انحصاری و سفارشى ساخته شده باشد.

 

                                                             

چگونگی طراحی لباس های ارائه شده:

مجموعه لباس هاى اوت کوتر که در هفته مد (fashion week) ارائه مى شوند.

به عنوان نماد خانه هاى مد اوت کوتور مى باشند.باید منحصر به فرد و داراى خلاقیت و نوآورى باشند.مزون ها از همین مجموعه ها.براى دوخت لباس مشتری هاى خصوصى خود استفاده مى نمایند.این سندیکا شامل ١٨ عضو از جمله برند هاى مشهورى مانندکوکو شَنل (Coco Chanel)، کریستین دیور (Christian Dior)، ژیوانشی (Givenchy)، ژان پل گوتیه (Jean Paul Gaultier) و پیر کاردن (Pierre Cardin) مى باشند. خانه هاى اوت کوتور بیش از یک میلیارد دلار سالانه فروش دارند و نزدیک به ۵٠٠٠ پرسنل و کارمند از جمله ٢٢٠٠ دوزنده را شامل مى شوند. کارکنان معمولاً دوزندگان در زمینه بخصوصى همچون پارچه، دکمه ها، کفش ها و غیره تخصص دارند. قبل از جنگ جهانی دوم ٣۵.٠٠٠ نفر در این خانه مشغول به کار بودند.

             

                                                                                         

اعضای مهمان دراوت کوتور :

اتحادیه شامل اعضاى دیگر( به اصطلاح به عنوان عضو مهمان )هم می شوند.

نباید آن ها را با اعضای اتحادیه اوت کوتور اشتباه گرفته شوند. آنها به طور کامل تمام امتیازات اعضاى اتحادیه اوت کوتور پاریس را دارا مى باشند.در صورتى که مزون (کارگاه) آن ها خارج از پاریس واقع مى باشد.که عبارتند از .والنتینو (Valentino)، آرمانی (Armani) و ایلی صعب (Elie Saab)، ورساچه (Versace) مى باشند. البته برند هاى مشهور و سرشناسى همچون هرمس (Hermès) و لویی ویتون (Louis Vuitton) با اینکه قابلیت این را دارند که جزء اعضاى اتحادیه اوت کوتور باشند، ولى تصمیم گرفتند خارج از این حوزه به کار خود در زمینه طراحى و مد ادامه دهند.

         

                                                                     

قیمت گذاری برای طراحی لباس ها

معمولاً براى تهیه ى هر لباس حدود ١٠٠ تا ۴٠٠ ساعت کار مى برد.

مبلغ هر لباس از ١٠.٠٠٠ تا ١٠٠ هزار دلار مى باشد.قیمت یک کت و شلوار دست دوز اوت کوتور از ١۶.٠٠٠ دلار و یک لباس شب از قیمت ۶٠.٠٠٠ دلار شروع می شود. امروزه تنها ٢٠٠٠ خانم در جهان لباس های اوت.کوتور را خریداری می کنند.۶٠ درصد آن آمریکایی هستند. فقط ٢٠٠ مشتری آن به صورت ثابت هستند. اغلب طراحان لباس های اوت.کوتور خود را براى تبلیغات به ستاره های فیلم و یا دیگر شخصیت های مشهور (Celebrities) قرض می دهند. تا در مراسم هاى خاصى همچون اُسکار (Oscars) بپوشند.با وجود بازار کوچک این کسب وکار طراحان عمدتاً از فعالیت هاى اوت کوتور حمایت می کنند.زیرا باعث اعتبار و کمک به فروش بیشتر .همچنین بازاریابى دیگر محصولات آن ها از جمله عطر، لوازم آرایشی، اکسسورى .همچنین لباس هاى آماده موجود در فروشگاه هایشان مى شود.

           

                                                                                         

روند فروش :

فروش پوشاک اوت.کوتور. در خانه حراجى ها در مزایده ها :
خرید و فروش پوشاک های اوت .کوتور (دست دوز ) آنتیک و نو. در خانه حراجى ها و مزایده ها بسیار رایج مى باشد.بیشتر لباس هایى که در خانه حراجى هاى مشهور به مزایده گذاشته مى شود. پوشاک کوتور مى باشند. که معمولاً به صورت مجموعه توسط خانه حراجى ها براى مزایده عرضه مى شوند.خانه حراجى مشهور ساتبیز (Sotheby’s ) بخشى (department) را جهت کوتور اختصاص داده.تا مزایده هایى براى فروش این لباس ها مرغوب برگزار نماید.

ویدیو پارچه سازی و چگونگی دوخت لباس‌های اوت کوتور در خانه مد:

 

 

جهت اطلاع از دوره های کاشانه هنر (طراحی لباس،طراحی جواهر، ،مجسمه سازی ،نقاشی ،گرافیک و…) ومیتوانیدبه صفحه تماس با ما وارد شوید.

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه