آزمون عملی مجسمه سازی کنکورهنر ۱۴۰۱

آزمون عملی مجسمه سازی کنکورهنر ۱۴۰۱چگونه است؟

آزمون عملی مجسمه سازی کنکورهنر ۱۴۰۱ :به طور کلی آزمون عملی مجسمه سازی معمولا به دوبخش طراحی وحجم سازی تقسیم می شود. لازم به ذکر است در سال هایی که این آزمون در دانشگاه هنر برگزار شود بیشتر بخش طراحی مدنظر قرار میگیرد، و از بخش حجم سازی سوالات زیادی مطرح نمی شود. اما در صورتیکه آزمون در دانشگاه تهران برگزار شود( که در سالهای اخیر متداول تر است.)، آزمون شامل بخش حجم سازی نیز می شود که بسیار مهم وحجم سازی داوطلب بسیار در نمره نهایی تاثیرگذار می باشد.

بخش طراحی برای دوران از اهمیت بیشتری برخوردار بوده ومی توان گفت آزمون عملی مجسمه سازی بر پایه طراحی استوار است. زیر جلد هر هنری “طرح”وجود دارد.حتی در موسیقی و ادبیات هم، با معنای امروزی تر “دیزاین”وجود دارد.به همین دلیل بسیار مهم است تا داوطلب در جلسه با طراحی اولیه خود از مدلی که در برابر او قرار میگیرد که اصولا یک فیگور انسانی است به داوران ثابت کند که با دو رویکرد طراحی عینی طراحی ذهنی آشنایی داشته و در آن تبحر نیز دارد. زیبایی شناسی خطوط در ترسیم،درک عمیق فرم و فضا از مهم ترین عوامل موفقیت در آزمون عملی مجسمه سازی است.

متاسفانه به علت ضعف نظام آموزشی و یک سری تمایلات موارد ذکر شده در کلاس های هنرستانی تدریس نمی شود و بسیاری از داوطلبان در این بخش دارای ضعف جدی هستند. به همین دلیل حتی برای این دسته از داوطلبان استفاده از بخش طراحی کلاس علاوه برحجم سازی بسیار توصیه می شود.

مجسمه سازی پرتره

بخش طراحی آزمون عملی مجسمه سازی به دو بخش تقسیم می شود:

۱٫ طراحی اسکیس

در این بخش، فیگور با بازه ی زمانی کوتاه تغییر حالت داد و داوطلب باید با کشیدن خطوط بلند و دقیق سعی در نمایش فرم کلی فیگور نماید.

۲٫طراحی عینی

فیگور در این بخش مدت نسبتا طولانی بی حرکت ایستاده تا داوطلبان بتوانند از او طراحی کنند. دراین بخش،نمایش جزئیات و طراحی دقیق از فیگور بسیار اهمیت دارد.

لازم به ذکر است،امکان دارد با رویکرد هر ساله داوران طراحی فیگوراتیو حذف و به طراحی از اجسام بی جان تبدیل شود.اما حتی در روز آزمون چند نمونه از طراحی خود را به داوران نشان دهد.

بخش حجم سازی آزمون عملی مجسمه سازی کنکورهنر ۱۴۰۱:

بخش حجم سازی نیز همان طور که گفته شد، اصولا در دانشگاه تهران و با دو رویکرد گرفته می شود:

۱٫حجم سازی با گل

دراین بخش از داوطلب می خواهند تا از توده ای گل ،فرم های انسانی کوچک در حالت نشسته ، ایستاده و… در بیاورد. به همین دلیل لازم است تا داوطلب همراه خود ابزار گل کنی را به همراه داشته و آمادگی کار کردن با گل از قبل برایش ایجاد شده باشد.

۲٫حجم سازی با مفتول

مقدارمعینی مفتول فلزی در اختیار هر یک از داوطلبان قرار می گیرد و از ان ها می خواهند تا در مدت معلوم با این مفتول فلزی حجم های مختلف فلزی را بسازند .فرم هایی مانند :سه مکعب تو در تو،کره و مکعب همزمان و…

 

آنچه مسلم است، آزمون عملی مجسمه سازی بسیار حرفه ای و دارای قلق هایی است که در صورت علاقه مندی به این رشته استفاده از کلاس های آزمون عملی مجسمه سازی به شما پیشنهاد می شود.

جهت ثبت نام در دوره ی آمادگی آزمون عملی مجسمه سازی کنکورهنر ۱۴۰۱می توانید از طریق لینک زیر ثبت نام کنید .

آزمون عملی مجسمه سازی کنکور هنر ۱۴۰۱

 

در شبکه های اجتماعی همراه ما باشید:
آدرس تلگرام کاشانه هنر
آدرس اینستاگرام کاشانه هنر

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه